دانش و ورزش
سایت تخصصی ورزشی میباشد

رشته «تربیت بدنی و علوم ورزشی» از جمله رشته های نیمه متمرکزی است که داوطلبان آن علاوه بر کسب نمره در آزمون تئوری باید در آزمون عملی نیز حداقل نمره را به دست آورند، فردی که در این رشته پذیرفته می شود باید از حداقل توانمندی های جسمانی برخوردار باشد، چرا که بناست وی به زودی به عنوان مربی، معلم و کارشناس ورزش به جامعه کمک کند.
با این وجود آیا واقعا افرادی توانمند برای این رشته پذیرفته می شوند؟ آیا فارغ التحصیلان این رشته از توانمندی جسمانی کامل برای آموزش رشته های مختلف ورزشی برخوردارند؟ آیا داوطلبان ورود به این رشته به درستی مورد سنجش قرار می گیرند؟ آیا این افراد در آینده می توانند انتقال دهنده های خ
وبی باشند؟ به گزارش خبرنگار صنفی آموزشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، دانشگاه تهران، تربیت معلم و مدرسه عالی ورزش با سه نگاه مختلف اقدام به تربیت افراد در حیطه تربیت بدنی و علوم ورزشی می کرند.
به گزارش خبرنگار سرویس صنفی آموزشی
خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، دانشگاه تربیت معلم در جهت تربیت دبیر تربیت بدنی، مدرسه عالی ورزش با همکاری سازمان تربیت بدنی به تربیت مربیان ورزش و دانشگاه تهران همسو با سایر رشته های دانشگاهی کارشناسان این رشته را تربیت می کردند.
بعد از
پیروزی انقلاب اسلامی، مدرسه عالی ورزش و دانشگاه تربیت معلم ادغام شد و کم کم با پذیرش دانشجوی تربیت بدنی در سایر دانشگاه ها این رشته در کل کشور گسترش یافت.
روش آزمون گیری ورودی رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی قبل از
انقلاب خیلی تخصصی و تاکید بیشتر در پذیرش دانشجو با توانایی های جسمانی و عملی بود.
کم کم این برجستگی برتر عملی در ورودی رشته تربیت بدنی کم رنگ تر شد و از داوطلبان ورود به رشته تربیت بدنی فقط یک سری آزمون عملی تحت عنوان آزمون «ایسرد» که برای سنجش سلامت در
امریکا تدوین شده بود گرفته می شد. این آزمون به زمان و هزینه ی زیادی نیاز داشت و بالاخره سازمان سنجش پیشنهاد داد که آزمون عملی در سالن های کوچکتر و در مدت زمان کمتری برگزار شود، در همین راستا چندین نفر پروپروزال ارائه دادند و در نهایت پروپروزال دکتر فریده هادوی توسط پژوهشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی مورد تایید قرار گرفت که هم اکنون داوطلبان ورود به این رشته باید این آزمون عملی را هم با موفقیت پشت سر بگذارند.
نتایج آزمون عملی به یک سری نمرات استاندارد تبدیل شده و به عنوان یک درس با ضریب دو در کنار نتایج آزمون سایر دروس در گزینش داوطلب موثر است.
تاکید بر ضرورت ورود افراد علاقمند به رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی
دکتر فریده هادوی طراح آزمون عملی ورزی رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی در گفت وگو با ایسنا با تاکید بر اینکه فقط افراد علاقمند باید وارد رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی شوند تصریح کرد: سعی کردیم آزمونی را طراحی کنیم که به زمان و هزینه کمتری نیاز داشته و در کل کشور قابل اجرا باشد و در عین حال توانایی های مورد نیاز برای ورود به این رشته را مورد سنجش قرار دهد.
مشکلات گزینش در رشته تربیت بدنی
وی اظهار کرد: مشکلی که در گزینش رشته ی تربیت بدنی به نظر می رسد این است که با توجه به حجم افرادی که داوطلب ورود به این رشته هستند و به خصوص با توجه به پذیرش دانشجو در
دانشگاه پیام نور تقاضا بیشتر عرضه خواهد بود و عملا آزمون عملی نمی تواند بهترین ها را گزینش کند.
دکتر حمید
آقا علی نژاد، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس نیز در این باره معتقد است: متاسفانه تعداد داوطلب، کمتر از صندلی های دانشگاه هاست و هر چقدر هم آزمون به صورت دقیق و سختگیرانه برگزار شود باز هم افرادی وارد این رشته خواهند شد که توانایی جسمانی کافی ندارند و کار به جایی می رسد که افرادی که توانای عملی ندارند ورزش را در دست می گیرند.
توانمندیهای لازم برای یک دانشجوی رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی
یک دانشجوی رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی باید از سلامت جسمانی بالایی برخوردار باشد تا بتواند واحدهای عملی ارائه شده طی چهار سال را با موفقیت پشت سر گذاشته و بعد از فراغت از تحصیل به تدریس این دروس بپردازد. اما آیا افرادی که در رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی پذیرفته می شوند توانایی فراگیری این دروس را دارند؟ آیا نیاز است که دانشجویان این رشته پیش از ورود به دانشگاه
ورزشکار باشند یا صرفا داشتن بدنی آماده می تواند به موفقیت آن ها کمک کند؟
منیژه نورزیان، یکی از
پیشکسوتان در برگزاری آزمون عملی تربیت بدنی در این باره معتقد است، در مدرسه عالی ورزش، داوطلبان ورودبه این رشته باید در چند روز مختلف امتحان می دادند و فقط افرادی پذیرفته می شدند که خاک ورزش را خورده بودند اما حالا با توجه به حجم دانشجویان پذیرفته شده در دانشگاه پیام نور هر چقدر هم سخت بگیریم باز هم افرادی پذیرفته می شوند که با ورزش ناآشنا هستند اگر با همین وضع پیش برویم دیگر کسی نمی ماند که واحدهای عملی را در دست بگیرد.
دکتر فریده هادوی دراین باره خاطرنشان کرد: تا آنجا که به خود آزمون مربوط است، سطح این آزمون به گونه ای است که افراد قابل را می سنجد. از طرفی برای رفع مشکلات آزمون چند سالی پایان نامه تحصیلات تکمیلی به سمت رفع اشکالات این آزمون سوق یافت.
اهمیت برگزاری درست و دقیق آزمون عملی رشته تربیت بدنی
این در حالی است که
آقا علی نژاد نیز بر اهمیت برگزاری درست و دقیق آزمون عملی تاکید کرد و گفت: باتوجه به ماهیت رشته تربیت بدنی که حدود دو سوم از واحدهای دوره کارشناسی به صورت عملی و در قالب آموزش رشته های مختلف ارائه می شود، ضرورت دارد افرادی وارد این رشته شوند که یکسری قابلیت های جسمانی را داشته باشند، چراکه کوچکترین نقص می تواند آن ها را تحت تاثیر قرار دهد بنابراین ضرورت دارد که آزمون های خاصی حداقل آمادگی جسمانی افراد را بسنجد. اما شیوه برگزاری آزمون نادرست است هر چند محتوای آزمون در چند سال گذشته دچار تغییر و تحول شده است ولی هنور ایراداتی دارد.
وی اظهار کرد: از دیگر مشکلاتی که به نظر می رسد، زمان برگزاری آزمون است. با توجه به اینکه آزمون عملی رشته تربیت بدنی، شش یا هفت ماه بعد از اعلام
نتایج آزمون متمرکز برگزار می شود، هرکسی که در سایر رشته ها ناکام ماند متوجه رشته تربیت بدنی می شود، بنابراین باید گزینش رشته تربیت بدنی در حین یا قبل از انتخاب رشته باشد تا این ایراد حذف شود.
افسانه
نصیری یکی از آزمون گیرنده ها در گفت وگو با ایسنا، خاطر نشان کرد: در کل اعتبار و روایی کار بالا نیست تا آنهایی که واقعا لیاقت دارند وارد این رشته شوند. بعضا حتی افرادی که شرایط بدنی مناسبی ندارند از مرحله اول یعنی سنجش سلامت رد نمی شوند و این جای تعجب دارد.
وی ادامه داد: نکته تعجب برانگیز دیگر این است که در آزمون کاردانی به کارشناسی تربیت بدنی افرادی حضور دارند که به فوق دیپلم های هر رشته ای می خورند جز رشته تربیت بدنی. مهم نیست که افراد قبل از اینکه کنکور بدهند
ورزشکار باشد. اما باید بدن آنها آمادگی داشته و در خود قابلیت حضور در این رشته را ببیند.
عاقبت رشته تربیت بدنی، با وورد افراد غیر مرتبط
رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش های
فیزیولوژی ورزش، رفتار حرکتی، آسیب شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی، بیومکانیک ورزشی، مدیریت ورزشی و تربیت بدنی عمومی دانشجو می پذیرد.
تربیت بدنی یک شاخه بین رشته ای است و با توجه به اینکه گرایش های مختلف این رشته با سایر رشته های کارشناسی همچون زیست شناسی، روانشناسی
مدیریت و غیره در ارتباط است به همین دلیل بسیاری از فارغ التحصیلان این رشته ها تصمیم به ادامه تحصیل در رشته کارشناسی ارشد تربیت بدنی می گیرند. اما نکته ایی که در این جا باید به آن توجه شود این است که آیا فارغ التحصیلان رشته های غیر مرتبط می توانند در تحصیلات تکمیلی رشته تربیت بدنی موفق باشند.
آیا این افراد بعدها می توانند مدرسان خ
وبی برای دروس تئوری و عملی شوند؟
با وورد افراد غیر مرتبط عاقبت رشته تربیت بدنی چه می شود؟
دکترهادوی در این باره به ایسنا گفت: از مدت ها پیش پیشنهاد دادیم که از داوطلبان مقطع کارشناسی ارشد رشته تربیت بدنی باید آزمون عملی هم گرفته شود. نباید اجازه دهیم افراد به صرف اینکه بر زبان انگلیسی مسلط ند یا در بعضی دروس تربیت بدنی موفق هستند وارد این رشته شوند.
وی تاکید کرد: متاسفانه ما خودمان جهت رشته تربیت بدنی را از سمت فعالیت های عملی به سمت فعالیت های تئوری سوق داده ایم. به عنوان مثال تدریس در کلاس نظری، خیلی کمتر از تدریس در کلاس عملی وقت و
انرژی استاد را می گیرد، به همین دلیل اساتید بیشتر به سمت تدریس در دروس تئوری متمایل می شوند از سوی دیگر برای ارتقای استاد به اینکه وی مربی تیم ملی باشد امتیازی داده نمی شود و فقط به تعداد مقاله هایی که استاد چاپ کرده توجه می کنند.
این استاد دانشگاه، تصریح کرد: اگر این روند ادامه پیدا کند تربیت بدنی از بین می رود و نمی تواند فلسفه و رسالت واقعی خود را دنبال کند و تربیت بدنی تئوری می شود و دیگر به درد تربیت بدن نمی خورد. همین می شود که سازمان را افراد تجربی اداره می کنند که
علم ورزش را ندارند و ما از دنیا جا می مانیم و علمی ها هم نمی توانند کارهای تجربی را انجام دهند.
ضرورت اعمال محدودیت برای جلوگیری از ورود افراد ناآشنا با ورزش به رشته تربیت بدنی
آقا علی نژاد نیز در این باره اظهار کرد: برای جلوگیری از ورود افراد ناآشنا با ورزش به رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی باید یک سری محدودیت ها ایجاد کنیم که فقط افراد آگاه از ورزش وارد این رشته شوند و در این میان طراحان سوال علمی آزمون کارشناسی ارشد می توانند با طراحی سوال های کاربردی گزینش درستی انجام دهند.
نصیری کارشناس ارشد رشته فیزیولوژی و ورزش نیز به ایسنا خاطرنشان کرد: تربیت بدنی علاوه بر مبانی نظری، یک سری دروس عملی هم دارد و هر کسی نمی تواند وارد این رشته شود.
یک فارغ التحصیل تربیت بدنی چهارسال اصول رشته های پایدار را فرا گرفته و در مقطع کارشناسی ارشد آن اصول عملی را پیاده می کند. اما غیر مرتبط ها که وارد ورزش می شوند چون اصول عملی را نمی دانند پس نمی توانند یافته های تئوری خود را کاربردی کنند.
این کارشناس ارشد رشته
فیزیولوژی و ورزش در خاتمه تاکید کرد: این افراد در مقطع کارشناسی ارشد چند واحد عملی پیش نیاز را می گذرانند اما آیا می توانند به صرف گذراندن این چهار واحد در سطح فردی قرار بگیرند که چهار سال اصول عملی ورزشی را آموخته است؟

منبع : خبرگزاری دانشجویان ایران  

 

 


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و نهم مرداد ۱۳۹۰ توسط خانم شمشیری
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

خرید شارژ

فروشگاه اينترنتي ايران آرنا

تفریح و سرگرمی

دانلود

a>
تماس با ما